İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, döviz kurlarındaki hızlı yükselişin konut satışlarında patlama yaratmasını beklediklerini söyledi. Güleroğlu, "Dolar ve Euro ile kazanan yatırımcılar emlak alımına başlayacak. Bundan önceki dönemlerde de aynısını yaşadık. Fiyatların uygun olduğu bu dönemde gayrimenkuller en avantajlı yatırım olacaktır" diye konuştu. 

Euro ve Dolar'daki artışın konut satışlarına ve kira fiyatlarına olumsuz yansımadığını ifade Mesut Güleroğlu, "İzmir'de artık eskisi gibi herkesin dövizle yer kiralamadığını görüyoruz. Bu şekilde kiralama yolunu seçenler de yurtdışı bağlantılı kişi veya kuruluş olduğu için çok sıkıntı yaşanmıyor. Doların ateşinin yakın zamanda düşeceğini düşünüyorum. Şu anda piyasaya yansıyan, rahatsız edici bir durum yok.  İzmir  piyasasında rahatsızlık yaşanmadı diyebiliriz. İnşaat sektöründe maliyetler yükseldi. Ancak demir ve çimentoda fiyatlar düşme eğiliminde. İnşaat sektörünün hammaddeleri burada olduğu için avantajlıyız. Sadece lüks ürünlerin tüketiminde maliyetler yaklaşık yüzde 30 artıyor. Çünkü bu ürünler yurtdışı kaynaklı" dedi. 

"Sektör canlanacak"

Başkan Güleroğlu, "Bilindiği üzere altın ve dövizin ateşi çok yüksek. Yatırımlardan elde edilen kazançların gayrımenkule dönmesini bekliyoruz. Dolar ve Euro'ııun yükselişi sektörümüze olumlu yansıyacaktır. Yaklaşık 4 ay önce de böyle bir durum yaşanmış ve sektör hareketlendi. Satışlarda yüzde 12 artış yaşandı. Hükümetin piyasalar içerisinde istikran sağlaması noktasına geldiğine gayrimenkulde ciddi artışların yaşanmasını bekliyoruz. Şu an gayrimenkul almanın tam zamanı. Fiyatlar çok uygun" diye konuştu.

En Çok Okunanlar

İstanbul'un gayrimenkulde...

İstanbul'un gayrimenkulde...

En büyük problem İstanbul’un...

En büyük problem İstanbul’un...

Capital Partners Didim'de...

Capital Partners Didim'de...

Ispartakule'de hangi...

Ispartakule'de hangi...

'Emlak sektörünü döviz artışı...

'Emlak sektörünü döviz artışı...